Skip to main content

Academy members

Twenty-four medical royal colleges and faculties are members of the Academy, bringing together the views of their individual specialties to collectively influence and shape healthcare across the four nations of the UK.

Royal College of Anaesthetists

President: Dr Fiona Donald
Term of Office Ends: Sept 2024

Chief Executive: Jono Büün

Churchill House
35 Red Lion Square
London
WC1R 4SG

Faculty of Dental Surgery

Dean: Dr Charlotte Eckhardt
Term of Office Ends: June 2026

Registrar: Hazel Johnstone

35-43 Lincoln’s Inn Fields
London
WC2A 3PE

Faculty of Dental Surgery of Edinburgh

Dean: Professor Grant McIntyre
Term of Office Ends: membership ends 23 July 2004

Nicolson Street
Edinburgh
EH8 9DW

Royal College of Emergency Medicine

President: Dr Adrian Boyle
Term of Office Ends: Oct 2025

Chief Executive: Gordon Miles

Octavia House
54 Ayres Street
London
SE1 1EU

Royal College of General Practitioners

Chair of Council: Professor Kamila Hawthorne
Term of Office Ends: Nov 2025

Vice Chair: Professor Margaret Ikpoh
Term of Office Ends: Nov 2024

Chief Executive: Chris Askew

30 Euston Square
London
NW1 2FB

Faculty of Intensive Care Medicine

Dean: Dr Daniele Bryden
Term of Office Ends: Oct 2025

Associate Director of Faculties: James Goodwin

Churchill House
35 Red Lion Square
London
WC1R 4SG

Royal College of Obstetricians and Gynaecologists

President: Dr Ranee Thakar
Term of Office Ends: Dec 2025

Chief Executive: Kate Lancaster

10–18 Union Street
London
SE1 1SZ

Faculty of Occupational Medicine

President: Professor Steve Nimmo
Term of Office Ends: Sept 2024

Chief Executive: Louise Craig

2 Lovibond Lane
London
SE10 9FY

Royal College of Ophthalmologists

President: Professor Ben Burton
Term of Office Ends: May 2026

Chief Executive: Ali Rivett

18 Stephenson Way
London
NW1 2HD

Royal College of Paediatrics and Child Health

President: Professor Steve Turner
Term of Office Ends: April 2027

Chief Executive: Robert Okunnu

5-11 Theobalds Road
London
WC1X 8SH

Royal College of Pathologists

President: Dr Bernie Croal
Term of Office Ends: Nov 2026

Chief Executive: Daniel Ross

6 Alie Street
London
E1 8QT

Faculty of Pharmaceutical Medicine

President: Dr Flic Gabbay
Term of Office Ends: Nov 2024

Chief Executive: Marcia Philbin

19 Angel Gate
326a City Road
London
EC1V 2PT

Royal College of Physicians

President: Dr Sarah Clarke
Term of Office Ends: July 2025

Chief Executive: Dr Ian Bullock

11 St Andrews Place
Regent’s Park
London
NW1 4LE

Royal College of Physicians of Edinburgh

President: Professor Andrew Elder
Term of Office Ends: March 2026

Chief Executive: Keith McKellar

9 Queen Street
Edinburgh
EH2 1JQ

Royal College of Physicians of Ireland

President: Dr Diarmuid O’Shea
Term of Office Ends: Oct 2025

Chief Executive: Dr Terry McWade

Frederick House
19 South Frederick Street
Dublin 2
D02 X266

Royal College of Physicians & Surgeons of Glasgow

President: Mr Mike McKirdy
Term of Office Ends: Dec 2024

Chief Executive: Dr Steve Graham

232 – 242 St Vincent Street
Glasgow
G2 5RJ

Royal College of Psychiatrists

President: Dr Lade Smith
Term of Office Ends: July 2026

Chief Executive: Paul Rees

21 Prescot Street
London
E1 8BB

Faculty of Public Health

President: Professor Kevin Fenton
Term of Office Ends: July 2025

Chief Executive: James Gore

4 St Andrews Place
London
NW1 4LB

Royal College of Radiologists

President: Dr Katharine Halliday
Term of Office Ends: Sept 2024

Chief Executive: Oliver Reichardt

63 Lincoln’s Inn Fields
London
WC2A 3JW

Faculty of Sexual & Reproductive Health

President: Dr Janet Barter
Term of Office Ends: July 2025

Chief Executive: Gary Waltham

10-18 Union Street
London
SE1 1SZ

Faculty of Sport and Exercise Medicine UK

President: Dr Natasha Jones
Term of Office Ends: Nov 2024

Chief Executive: Kirsty Baird

1a Hill Square
Edinburgh
EH8 9DR

Royal College of Surgeons of Edinburgh

President: Professor Rowan Parks
Term of Office Ends: Nov 2025

Chief Executive: Mark Egan

Nicolson Street
Edinburgh
Scotland
EH8 9DW

Royal College of Surgeons of England

President: Mr Tim Mitchell
Term of Office Ends: July 2026

Chief Executive: Andrew Reed

38-43 Lincoln’s Inn Fields
London
WC2A 3PE

Royal College of Surgeons of Ireland

President: Professor Deborah McNamara
Term of Office Ends: June 2026

Chief Executive: Cathal Kelly

123 St Stephen’s Green
Dublin 2
Ireland